Piše: Haris Mujević
Superliga, da ili ne? Naravno da ne! Većina bi ovako odgovorila na postavljeno pitanje. Ljudi koji su izričito protiv superlige su navijači engleskih i njemačkih klubova, kako oni koji žive tamo, tako i oni širom svijeta. Jedni jer im superliga nije potrebna (englezi), a drugi jer su zadovoljni mediokritetom (njemci). Njemci žive u svom nekom svijetu prije devedesetih dok je sve bilo jeftino, dok u fudbal još nisu uplivale pare od TV prava, oni žive pod parolom da fudbal pripada navijačima. Smisao svega toga je da platis neki sitniš i odes na stadion. Upravo zbog toga su im stadioni ispunjeni do posljednjeg mjesta. Međutim, ne može tako, jer tim načinom klubovi nisu kompetitivni u Europi. Jednostavno moraš držati korak s vremenom da bi bio kompetitivan, a ne živjeti u prošlosti. U suprotnom jedan njemački klub pored Bajerna će uspjeti da osvoji neki europski trofej, svakih trideset godina. Iskren odgovor na ovakvo razmišljanje u njemačkoj je odgovor koji svi mi znamo, a to je da je to sve izgovor, njemci su jednostavno škrt narod. Zašto u Italiji ne pričaju istu priču kao u Njemačkoj? Zato što je to strastven narod koji voli fudbal. Italijan, Napolitanac, onako siromašan, mora imat za kartu da gleda svoj Napoli, nije bitno kako će pregurati taj mjesec. Što se tiče Engleza, oni već imaju Superligu. Ligu u kojoj zadnji klub prihoduje vise para od tv prava nego šampioni ostalih velikih liga, osim španske lige. Španska liga, koja je izuzetak, je liga gdje dva velikana većinu kolača podijele između sebe. Eh, sad, da li je nekom normalno da jedan mali engleski klub poput Bornmuta prihoduje više od Milana ili Bajerna šampiona država, to je druga priča. Da, normalno im je. U svijetu navijača, koji su pristrasni ono što je nenormalno je normalno, jer bitno je samo da je njihovom klubu dobro. Kod navijača nema racionalnog i pravednog razmišljanja.
Sad, opet postavljamo isto pitanje, da li je potrebna Superliga? Da, naravno da je potrebna, jer nije normalno da neki mali engleski klub prihoduje vise para od TV prava nego šampioni ostalih velikih liga Inter, Bajern i PSG. U postojećem formatu kako je superligu zamislio Perez, predsjednik Reala, ona bi zamijenila ligu šampiona, jer on ne želi da se odrekne nacionalnih prvenstava. Međutim upravo da bi ta liga imala smisla klubovi baš moraju da istupe iz domaćih prvenstava koja su zastarjela i da osnuju svoje takmičenje, svoju ligu, baš po uzoru na američke sportske lige. Eh, ti ameri, kud mi amere spominješ. Svima je muka od američkog načina i to niko ne voli, pa ni ja koji pišem ovaj tekst, međutim poenta je da se uzme najbolje od američkog i europskog sistema. Znači miks ova dva sistema je najbolja solucija za ozdravljenje fudbala u evropi kojeg je “pojela” hegemonija milijardera koji imaju svoju svoju superligu – englesku fudbalsku ligu.
Kada je riječ o idealnom formatu Superlige, on bi bio da postoje dvije lige, sa sistemom promocije i eliminacije, a vremenom bi bila ustanovljena i treća liga. To je već postojeći sistem nacionalnih prvenstava, znači europski sistem. Američki dio sistema bi bio razigravanje. Mogli bi imati dva šampiona, ligaškog i kup šampiona. Kup šampion bi bio onaj ko osvoji razigravanje što i jest sistem kupa.
Poenta ovog svega je da bude jedan pravedan sistem u kojem svi klubovi prihoduju isto para od TV prava, a ne da englezi imaju tolike nezamislive cifre. Pogledajte samo protekli prelazni rok. Gotovo da niko nije ništa potrosio osim engleza. Klubovi ostalih liga iscrpljeni od krize nastale koronavirusom nisu imali za kifle što bi se reklo narodski. Klubovi engleske Premier Lige potrošili su rekordnih 815 milijuna funti u zimskom prijelaznom roku. Znaci, kad ostali europski klubovi ne mogu da naprave jedan ozbiljan transfer, klubovi engleske lige (već postojeće superlige) su potrošili rekordan iznos, tri puta više nego prošle zime.
Stoga, odgovor na naslov, bi bio DA, jer superliga već postoji, samo što je igraju jedni klubovi iz jedne zemlje, engleske. Pravedno je da svi veliki europski klubovi imaju prihode od TV prava kao engleski, a ne da jedan mali Bornmut prihoduje više od šampiona Italije, Njemačke i Francuske, tj Milana, Bajerna i PSG-a. Tako nešto je postala normalnost i neće se promjeniti nikad osim ako se ne osnuje europska superliga i ako veliki klubovi ne istupe iz domaćih prvenstava.